Saudská Arábia – História

História celej oblasti nadväzuje na históriu antických štátov, ktoré tu pôsobili. O Arábii ako Saudskej však môžeme hovoriť až od 18. storočia. Saudská dynastia začala roku 1744, kedy sa spojil Muhammad Ibn Saud, vládca mesta Dirijah, ležiaceho neďaleko dnešného hlavného mesta, s klerikom Muhammadom ibn Abd-al-Wahhabom a táto aliancia dala základ dnešnému vládnucemu rodu v Saudskej Arábii.

Prvý štát vznikol roku 1756, Saudská rodina kontrolovala už vtedy väčšinu územia dnešnej Saudskej Arábie vrátane oboch svätých miest Mekka a Medina.
Narastajúca politická sila Saudov primela Osmanského sultána aby proti nim zasiahol. Ten poveril Mohammeda Ali Pashu znovudobytím oblasti. Vojská pod vedením jeho dvoch synov boli úspešné a tým ukončili existenciu prvého štátu.

Druhý Saudský štát sa datuje od roku 1824, kedy bola znova obnovená moc Saudov. Aj tento mal však krátke trvanie len do roku 1891, kedy podľahol Al Rašídovi z mesta Hail v severnej časti dnešnej Saudskej Arábie.

Tretí Saudský štát vznikol v roku 1902 obsadením Rijádu a vytvorením hlavného mesta. Abdul Azzíz pokračoval v obsadzovaní ďalšieho územia v rokoch 1913 až 1926. Roku 1920 boli na základe dohôd stanovené hranice s Irakom, Jordánskom a Kuvajtom.
Roku 1927 na základe zmluvy z Jeddahu uznala Veľká Británia nároky Abdul Azzíza. Vtedy bola krajina známa pod názvom Kráľovstvo Hidžázu a Nedždu. Roku 1932 bol región zjednotený ako Kráľovstvo Saudskej Arábie.
Zlomovým dátumom vo vývoji Saudskej Arábie bol 3. marec 1938, kedy tu bola objavená ropa. Ťažba tejto suroviny vo veľkom bola oddialená druhou svetovou vojnou a naplno sa rozbehla až od druhej polovice 20. storočia.
V rokoch vlády kráľa Fajsala (1964 – 1975) sa podarilo vybudovať z púštneho kráľovstva krajinu s modernou infraštruktúrou. 25. marca 1975 bol kráľ Fajsal zavraždený svojim synovcom. V nasledujúcich rokoch sa v Saudskej Arábii rozmohlo násilie a nepokoje. Niektoré skupiny sa pokúšali aj o prevrat podľa vzoru Iránu na islamskú republiku.
Keď roku 1982 zomrel kráľ Chálid, trónu sa ujal jeho brat Fahd. Ten sa v roku 1986 tituloval ako „ochranca dvoch svätých mešít“. Vládol až do roku 2005, kedy sa po jeho smrti vlády ujal jeho nevlastný brat Abdullah, ktorý stojí v čele krajiny dodnes.

Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *